Joulukalenterin luukku 15: leivotaan englantilainen hedelmäkakku

Jokaiseen jouluun (no melkein) on kuulunut mehevä hedelmäkakku. Joissakin ohjeissa sanotaan, että kakku saisi mehevöityä viikkoja. Englannissa taitaa vieläkin pidempiä valmistusaikoja olla. Täällä Vallilassa on ollut sen verran kiirettä, että leipominen jäänyt vähän viime tippaan.

Onneksi tässä on vielä aikaa. Ja vielä näin reilu viikko ennen joulunpyhiä tehtynä kakku ehtii vielä mehevöityä.

Tämä alla oleva ohje on sovellettu monesta ohjeesta. Tässä alla ensin listana ainekset.

  • 2 dl tummaa rommia
  • 100 g sukaatteja
  • 100 g appelsiinin kuorta
  • 100 g hedelmäpaloja
  • 100 g korintteja
  • 100 g cocktailkirsikoita
  • 200 g voita
  • 2,5 dl fariinisokeria
  • 3 kananmunaa
  • 3,5 dl vehnäjauhoja
  • 2 tl leivinjauhetta
  • 2 tl vaniljasokeria

Kakun valmistus alkaa meillä varsinaista kakun tekoa edeltävänä päivänä. Aivan ensin nimittäin se tärkein eli hedelmäpalat saavat alkoholikylvyn. Helpointa on ollut laittaa hedelmät likoon edellisenä iltana, mutta lyhyemmälläkin ajalla pärjää.

Sallisen erilaisia hedelmäpaloja ja pikkupussi korintteja. Sekä tummaa rommiia.
Vuorokauden maustuneet hedelmät on siivilöity rommista. Nesteellä sitten pikkuhiljaa kostutetaan kakkua.

Kakun valmistus:

  • Laita uuni lämpenemään 170 asteeseen (tasalämpö)
  • Voitele iso (n. 2 litran vetoinen) rengasvuoka ja jauhota korppujauhoilla.
  • Siivilöi hedelmät alkoholista, ja muistaa ottaa neste talteen. Sekoita hedelmät vehnäjauhoissa (n. 1 dl) niin ne sekoittuvat kakkutaikinaan tasaisesti.
  • Vaahdota huoneenlämpöinen voi ja fariinisokeri
  • Lisää munat yksitellen ja vaahdota. Kananmunien välissä voi lisätä vähän jauhoja, niin taikina ei pääse juoksettumaan
  • Lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet taikinaan vuorotellen jauhotettujen hedelmien kanssa
  • Sekoita taikina tasaiseksi ja nosta se esim. kahdella tarjoilu- tai ruokalusikalla kakkuvuokaan. Vinkki: tee lusikalla vako taikinan keskellä, koska kakku kohoaa enemmän keskeltä, niin tämä tasoittaa kakun pintaa ja painaa samalla taikinaa vuoan alaosaan.
  • Paista kakkua 170 asteessa noin 1 tunnin ajan. Kokeile tikulla kypsyys kakun keskeltä – taikinaa ei saa tarttua kakkuun. Jos kakku tummuu liikaa päältä, voit laittaa päälle folion tai leivinpaperin suojaksi. Sammuta uuni ja jätä kakku vielä n. 10 minuutiksi jäähtyvään uuniin, niin varmistat kypsyyden.
  • Ota kakku uunista ja anna sen olla n. 10 minuuttia vuoassaan ennen sen kumoamista lautaselle. Anna jäähtyä.
  • Laita kakku takaisin vuokaan ja kostuta hedelmistä jääneellä liemellä. Kaikkea ei tarvitse kerralla käyttää. Voit pikku hiljaa lisäillä sitä. Siirrä kakku jääkaappiin tai muuhun viileään tilaan.. Vähintään viikon jääkaappisäilytys on tarpeen, kakun voi pakastaakin, mutta perinteisesti sen on annettua vetäytyä kylmäkaapissa, jolloin se maustuu.
  • Säilytä kylmässä, koristele ennen tarjoamista
Ja sitten joulun pyhinä ei muuta kuin nauttimaan hyvän jälkiruokaviinin kanssa

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s