Tänään on joulukuun 1. päivä ja on taas vuoden odotetuimpia hetkiä, kun joulukalentereiden luukkuja saa availla. Tähän ensimmäisen luukkuun nyt heti muistutus, että herkullisimman englantilaisen hedelmäkakun tekeminen tulee aloittaa hyvissä ajoin ennen joulua, jotta se ehtii mehevöityä riittävästi.
Tänäkin vuonna on reseptikirjasta kaivettu esiin tuttu ohje, jolla kakku ei ole kertaakaan epäonnistunut. Viime vuonna hedelmäkakku pääsi myös joulukalenterimme luukkuun.
Hieman muutosta tämän vuoden reseptiin tuli, niin laitetaanpa tähän se:
2 dl tummaa rommia (tämän voi vaihtaa mielen mukaan myös viskiin, konjakkiin tai muuhun)
100 g sukaatteja
100 g appelsiinin kuorta
100 g hedelmäpaloja
100 g korintteja
1 dl pistaasipähkinärouhetta
200 g voita
2,5 dl fariinisokeria
3 kananmunaa
3,5 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
2 tl vaniljasokeria

Kakun valmistus alkaa meillä varsinaista kakun tekoa edeltävänä päivänä. Aivan ensin nimittäin se tärkein eli hedelmäpalat saavat alkoholikylvyn. Helpointa on ollut laittaa hedelmät likoon edellisenä iltana, mutta lyhyemmälläkin ajalla pärjää. Ja tosiaan jos et pidä rommin mausta, niin viski tai konjakki ajavat myös hyvin asiaa.
- Laita uuni lämpenemään 170 asteeseen (tasalämpö)
- Voitele iso (n. 2 litran vetoinen) rengasvuoka ja jauhota korppujauhoilla.
- Siivilöi hedelmät alkoholista, ja muistaa ottaa neste talteen. Sekoita hedelmät vehnäjauhoissa (n. 1 dl) niin ne sekoittuvat kakkutaikinaan tasaisesti.
- Vaahdota huoneenlämpöinen voi ja fariinisokeri. Lisää munat yksitellen ja vaahdota. Kananmunien välissä voi lisätä vähän jauhoja, niin taikina ei pääse juoksettumaan
- Lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet taikinaan vuorotellen jauhotettujen hedelmien ja pähkinärouheen kanssa ja sekoita taikina tasaiseksi. Nostele taikina esim. kahdella tarjoilu- tai ruokalusikalla kakkuvuokaan. Vinkki: tee lusikalla vako taikinan keskellä, koska kakku kohoaa enemmän keskeltä, niin tämä tasoittaa kakun pintaa ja painaa samalla taikinaa vuoan alaosaan.
- Paista kakkua 170 asteessa noin 1 tunnin ajan. Kokeile tikulla kypsyys kakun keskeltä – taikinaa ei saa tarttua kakkuun. Jos kakku tummuu liikaa päältä, voit laittaa päälle folion tai leivinpaperin suojaksi. Sammuta uuni ja jätä kakku vielä n. 10 minuutiksi jäähtyvään uuniin, niin varmistat kypsyyden.
- Ota kakku uunista ja anna sen olla n. 10 minuuttia vuoassaan ennen sen kumoamista lautaselle. Anna jäähtyä.
- Laita kakku takaisin vuokaan ja kostuta hedelmistä jääneellä liemellä. Kaikkea ei tarvitse kerralla käyttää. Voit pikku hiljaa lisäillä sitä. Ja jos rohkenet etkä pelkää liian kosteaa kakkua, niin voit kostuttaa vielä vähän lisää alkoholilla. Siirrä kakku maustumaan jääkaappiin tai muuhun viileään tilaan. Vähintään viikon jääkaappisäilytys on tarpeen, kakun voi pakastaakin, mutta perinteisesti sen on annettua vetäytyä kylmäkaapissa, jolloin se maustuu. Koristele ennen tarjoamista.

Ja sitten vain odottamaan joulun pyhiä!
p.s. Kuvat viime vuodelta, kun tällä kertaa ei muistanut kameraa käyttää lainkaan leivontahetkellä.
