Joulu se on tullut niin kauppojen kuin muidenkin palveluita tarjoavien kivijalkaliikkeiden ikkunoihin. Se suosituin Helsingissä lienee Stockmannin jouluikkuna.
Tällä kertaa esittelyssä on poikkeuksellisesti jotakin muuta eli viime päivien ulkoilureissuilla vastaan tulleet pari hauskaa ikkunaa. Toinen niistä sijaitsee Töölössä ja toinen Jätkäsaaressa.
Ravintola Elite on perinteinen instituutio Etu-Töölössä. Ravintolan ikkunan taakse on loihdittu oikein mukava joulumaailma.





Toinen mielenkiintoinen ja paljon yksityiskohtia sisältävä talvinen maailma löytyy Jätkäsaaressa sijaitsevan verkkokauppa.com-myymälän alakerrasta. Legoista on koottu upea talviurheilukeskus Alppimaisemaan. On hotellia ja laskettelurinne ja ja ja… Yksityiskohtien määrä on huimaava.












Jos siis edellä mainituissa paikoissa liikkuu, kannattaa nämä pari kohdetta tarkastaa. Ja muuallakin kaupungissa kulkiessa kannattaa pitää silmät auki. Jouluisia maailmoja on niin pieniä kuin isompiakin ympäriinsä.