Ollaan jälleen Sardinian saarella ja sen koillisessa nurkassa. Tämä kolkka ehkä jää vähemmälle huomiolle kuin Cagliari tai Alghero, mutta asian ei pitäisi olla niin.

”Quattro Mori” (Neljä mauria tai moorilaista) on punainen risti valkoisella pohjalla, jossa on neljä mustaa moorilaista päätä ja nauha otsalla. Lippu symboloi saaren autonomiaa ja historiaa, ja päät esittävät historiallisia provinsseja tai neljää voittoa aragonialaisista valloittajista. Nykyinen versio, jossa päät katsovat oikealle ja huivit on pään ympärillä, standardisoitiin vuonna 1999 palauttamaan alkuperäisempi tyyli, eroten aiemmasta versioista, joissa päät katsoivat vasemmalle ja silmät olivat huivien peittämät.
Olbissa on viehättävä vanhankaupunki. Iltaelämä ja turismi keskittyvät tänne. Pieniä kujia, ravintoloita, putiikkeja. Kirkkoja ja muita mielenkiintoisia rakennuksia löytyy tästäkin kaupungista lukuisia.






Mikäli kävely taas väsyttää, voi nauttia vaikka kupin espressoa ja maukkaan kakun yhdessä lukuisista kahviloista.

Illan tullen maaginen tunnelma valloittaa Olbian ja kaupunki on valmis vastaanottamaan ihmiset seurustelemaan kahviloihin ja baareihin, kävelemään kaduilla ja illallistamaan ravintoloihin.








Yksi mielenkiintoinen ravintola löytyy Piazza Mercaton eli kauppatorin reunalta: Rosinita. Täällä voi kokea paikallisia makuja.



Päivät ja illat kuluvat leppoisasti vaellellessa vanhassakaupungissa tai tehden matkoja vähän kauemmaksi. Olbian ulkopuolella on paljon mielenkiintoisia paikkoja, joihin pääsee paikallisbussilla tai junalla, tai vuokraamalla polkupyörän. Esimerkiksi upeita rantoja on bussimatkan päässä sijaitsevassa Porto Istanassa.



Olbia on kaunis ja rosoinen, uusi ja vanha, romanttinen ja kaoottinen, kuten monet Italian kaupungit. Ja ehkä juuri siksi niin rakastettavia.
